>>  התפתחות הקשר בתנועה- JOY- הורים וילדים >>  התפתחות ילדים- תנועה- אחד לאחד >>  כתבה מצולמת מגזין "להיות הורים"
>>  התפתחות אישית בתנועה >>  הורים כותבים: >>  אוהב את העבודה שלי
>>  ליווי התפתחותי לתינוקות ופעוטות
ליווי התפתחותי לתינוקות ופעוטות
שיטת שלהב - Child'Space- איבחון ייעוץ וטיפול

ליווי התפתחותי בתנועה ובמגע לתינוקות, פעוטות ולהוריהם המעוניינים להכיר ולהבין את שלבי ההתפתחות המוטוריים של התינוק ואת בניית הדימוי העצמי שלו, החלים עוד בשנים הראשונות

"איתור מוקדם והתערבות בתפקוד מוטורי לא תקין
יכולים להשפיע לטובה על מהלך חייו של אדם"
ד"ר חוה שלהב

לתינוקות בריאים ולכאלו עם עיכוב התפתחותי
העבודה מתבססת על גירוי המערכות המשתתפות בהתפתחות התינוק - המוטורית, הקוגניטיבית והרגשית

טיפולים/שעורים אישיים בבית המשפחה

״אתך למדנו משהו על סיוע מבלי התערבות פולשנית, נעם למד לזחול בזכות התמיכה שלימדת אותנו לתת לו. זו מתנה גדולה לילד ולהורים- ללמוד לצפות בהתפתחות של הילד, לתת לו כיוון תומך, להאמין בו ולעזור לו להאמין בעצמו…ממליצה בחום על הליווי התפתחותי של יוסי ״
עינת אמא של נעם
 
 
הורים רבים מספרים שבעקבות "שיטת שלהב" השינויים הבולטים אצל ילדם הם:
• שינה איכותית יותר
• מצב רוח משופר
• שיפור ביכולות התנועה – הרמת הראש, התהפכות, מעבר לישיבה, זחילה, הליכה, ריצה וקפיצה.
• שיפור בשיווי משקל, קואורדינציה ואוריינטציה
• ערות ומודעות רבה יותר לסביבתם הפיזית והחברתית
• תנועה איכותית יותר וללא מאמץ מיותר
• יכולות משופרות של פתרון בעיות
• שיפור בהתפתחות השפה
..................................................................................
מהי שיטת child`space?
שיטת שלהב קרויה על שם מפתחת השיטה ד"ר חוה שלהב. ד"ר חוה שלהב היא מתלמידותיו הבכירות והותיקות של משה פלדנקרייז. במהלך 40 שנות עבודתה בשיטת פלדנקרייז, עם מבוגרים, ילדים ותינוקות, נוכחה שבעיות רבות אצל מבוגרים - מקורן בילדות, או אפילו בינקות. שלהב מצאה כי אצל אנשים עם קשיי תפקוד בבגרותם, היה עיכוב התפתחותי כלשהוא בילדות המוקדמת. היא מצאה כי הם לא זחלו, לא התיישבו בעצמם או לא התהפכו מהבטן לגב ובחזרה. בעקבות ההתנסות רבת השנים והצורך לעזור לתינוקות "נולדה" השיטה – "שיטת שלהב" - Child'Space - לאבחון, לטיפול ולליווי התפתחותי לתינוקות בריאים ולכאלו עם צרכים מיוחדים.
העיקרון של שיטת שלהב מבוסס על הצורך בגירוי כל המערכות בתקופת ההתפתחות המואצת בשנות חייו הראשונות של התינוק. שילוב ההורים בתהליכים אלו מהווה מרכיב מרכזי בעבודה עם התינוק.
כאשר הבעיה התפתחותית היא מינימאלית יש הממליצים על אי התערבות, ואומרים: "זה יעבור מעצמו... הרי הילד לא יגיע בזחילה לכיתה א'... ". אמנם זה נכון, אך היות ואיננו יודעים מי מהילדים יצליח להתגבר בעתיד על העיכובים ההתפתחותיים ומי לא- יש לכך השלכות על התפתחותו העתידית.
...................................................................................
יודע כל הורה טרי ששנות חייו הראשונות של התינוק הן החשובות ביותר להתפתחותו, ויש להן השלכה לכל ימי חייו. באותן שנים ראשונות וקריטיות מתפתחים אצל התינוק תפישה, ארגון מידע ותבניות התנועה שלו, כל אלו מהווים תשתית הבונה את דרכי ההתנהלות וההתמודדות שלו עם עצמו ועם הסובבים אותו. מסיבות אלה נושא הליווי ההתפתחותי נעשה כה חיוני להתפתחות התינוק, שכן יש לדבר השלכה על היכולות הפיזיות, הרגשיות והקוגניטיביות שלו.
...................................................................................
האם ומתי להתערב בהתפתחות התינוק והילד?

ה"התערבות" בשיטת שלהב משמעותה התבוננות וניתוח, גירוי פרופריוספטיבי וחושי תוך התמקדות במה שמתפקד. היא איננה מזרזת התפתחות.

לעתים הורים חשים שמשהו אינו בסדר עם ילדם, אף שאינם יכולים לשים על זה את האצבע. כאשר הם מעלים את חששם בפני הרופא, הם זוכים לעתים לתגובה, כגון: "זה יסתדר בעצמו". במקרים אחרים הבעיות המזעריות נעלמות מעיני ההורים, אך גם הורים שמבחינים בבעיה כלשהי, סביר להניח שאינם מצוידים בכלים הדרושים כדי להבין את מהותה או השלכותיה. הורים אחרים מוצפים בכמות אדירה של מידע סותר על תפקידם כהורה ועל התפתחות תקינה מהי, אך ברגע האמת הם אינם יודעים כיצד לנהוג.

הניסיון מוכיח ש"להותיר את המצב שייפתר מעצמו" מקבע אצל התינוק תחושה של חוסר יכולת במפרקים ובשרירים, והתנועה – במקום להיות מהנה – הופכת להיות קשה לביצוע ולא מתגמלת.

סממנים מינימאליים של התפתחות איטית, כגון: רפרטואר תנועתי דל ומתח שרירים גבוה או נמוך, לעתים מוגדרים כהתפתחות תקינה. מניסיוני, ההתערבות המוקדמת עוזרת לתפקוד אופטימאלי של התינוק. אלוהים נמצא בפרטים הקטנים.

הערך המוסף של ההתערבות המוקדמת הוא בכך שדפוסי תנועה בסינפסות עדיין אינם מקובעים, טרם הצטבר מטען הרגשי הקשור בתבניות אלה, לכן אין זה קשה לגרות ולהביא לידי שינוי.
...................................................................................
"שיטת שלהב" - Child'Space נותנת מענה למגוון רחב של מצבים בהם נמצא התינוק המתפתח. ככל שההתערבות מוקדמת יותר כך ניתן בקלות רבה יותר למנוע בעיות התפתחותיות והתנהגותיות בעתיד.

שילוב ההורים בתהליכי הליווי ההתפתחותי הוא מרכיב מהותי להצלחת הטיפול ובעבודה עם התינוק: ההורים לומדים מהי התפתחות תקינה, אך גם כיצד לזהות עיכובים התפתחותיים אפשריים, וכן שיטות של גירוי מוטורי אשר יתרמו לפיתוח יחסיהם עם התינוק ולמערך המשפחתי כולו. ההורים מקבלים גם הדרכה כיצד לתרגל את השיטה באופן עצמאי.
...................................................................................
"שיטת שלהב" - Child'Space מסייעת לתינוק לממש את הפוטנציאל שלו גם במצבים של מגבלה